DPS w Suwałkach"Kalina"

18-19.11.2004r. Konferencja szkoleniowa

18 – 19.11.2004r. z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół DPS „Kalina” we współpracy z DPS „Kalina” została zorganizowana konferencja szkoleniowa: „Nowa rola samorządów gminnych w świetle znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej” w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. Skierowana była do dyrektorów Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Domów Pomocy Społecznej. W konferencji uczestniczyło 40 osób ze wspomnianych ośrodków z województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą naszego Domu, obejrzeć placówkę.

Konferencję prowadził prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski. Omawiał następujące zagadnienia:

  • istota marketingu;
  • specyfika marketingu w pomocy społecznej;
  • zrozumienie funkcjonowania rynku usług socjalnych;
  • nowa rola pracownika socjalnego w świetle orientacji marketingowej i znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej.

Profesor postawił następujące tezy z zakresu marketingu usług socjalnych:

  • Istotą marketingu jest kierowanie się potrzebami nabywców usług, a nie możliwościami usługodawcy.
  • Opieka, pielęgnacja, praca socjalna, terapia, rehabilitacja, edukacja to w sensie ekonomicznym usługi, czynności, które należy traktować jak pozostałe.
  • Usługi socjalne niezależnie od swojej formy są trudne do zmierzenia, niełatwe do wystandaryzowania, mało trwałe, bez wyraźnego właściciela, niemożliwe do magazynowania i – co najważniejsze – nierozerwalnie związane z usługodawcą, który ma decydujący wpływ na ich jakość.
  • Zgodnie z ideą marketingu należy umieć pobudzić zapotrzebowanie na usługi socjalne, świadczyć je, wycenić, wypromować i dystrybuować.
  • W Polsce obserwujemy coraz bardziej dynamicznie rozwijający się rynek usług socjalnych, na którym działają instytucje państwowe, organizacje pozarządowe i kościelne, firmy prywatne i osoby fizyczne. Między tymi usługodawcami toczy się widoczna konkurencja, której celem jest przyciągnięcie do siebie klienta wraz z odpowiednią subwencją lub zapłatą.
  • Na rynku usług socjalnych monopol państwowy traci na znaczeniu, gdyż państwo coraz wyraźniej wycofuje się z bezpośredniej ingerencji. Woli ono dystrybuować zmniejszające się środki i sprawować nadzór.
  • Kierując się orientacją marketingową należy widzieć nie tylko potrzeby tradycyjnych klientów pomocy społecznej, ale także potrzeby osób pragnących z tych usług korzystać i będących w stanie pokryć ich koszty.
  • Pracownicy socjalni muszą nauczyć się aktywnie zabiegać o klientów instytucji pomocowych, którym grozi upadek z powodu braku nabywców ich usług.
  • Rynek usług socjalnych będzie nadal rozwijał się, gdyż nadal rośnie liczba klientów tych usług.
  • Pracownik socjalny, opiekun, terapeuta ma szansę stać się zawodem przyszłości pod warunkiem zrozumienia istoty marketingu usług socjalnych.

Ponadto Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie P. Elżbieta Bronakowka referowała temat: „Możliwości i sposoby tworzenia dziennych placówek opieki społecznej: domów dziennego pobytu, świetlic środowiskowych, domów samopomocy i innych ośrodków wsparcia”, w oparciu o doświadczenie i osiągnięcia własnej placówki.

Ciekawym punktem spotkania był referat Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prienai na Litwie P. Angele Bajoriene dot.: instytucjonalnej pomocy społecznej dla osób wymagających całodobowej opieki na Litwie.

Serdeczne gratulacje dla P. Dyrektor Elżbiety Bronakowskiej i wszystkim pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie za uzyskanie w roku bieżącym nagrody Ministra Jerzego Hausnera za niekonwencjonalne działania w zakresie pracy socjalnej.


Prezes Stowarzyszenia
Przyjaciół DPS „Kalina”

p. Tadeusz Zamaro,
Dyrektor DPS „Kalina”
p. Krystyna Jaśkiewicz
i prowadzący konferencję
prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski

Dyrektor DPS w Prienai na Litwie
p. Angele Bajoriene

Występ grupy teatralnej składającej się z mieszkańców „Kaliny”

 

Dom Pomocy Społecznej w Suwałkach ul.Pułaskiego 66