Kronika rok 2021

31.12.2021r. Sylwester 2021/2022
Mieszkańcy „Kaliny” przywitali Nowy Rok, żegnając tym samym stary 2021. Było gwarno i wesoło. Chętnych do wspólnej zabawy i tańca było wielu.


23.12.2021r. Mikołaj w „Kalinie”
Mikołaj nie ominął i naszego Domu. Dzięki wsparciu Fundacji Biedronki mieszkańcy DPS „Kalina” otrzymali wspaniałe paczki, które ucieszyły każdego obdarowanego bez względu na jego wiek.


22.12.2021r. Jasełka Bożonarodzeniowe
Jak co roku grupa teatralna „Kalinka” pod kierownictwem instruktorki terapii zajęciowej Agnieszki Bality przygotowała wzruszające przedstawienie z okazji Świąt Bożego Narodzenia.


15.12.2021r. Kartki świąteczne od przedszkolaków
Dzieci z Przedszkola Nr 6 w Suwałkach przygotowały kartki świąteczne mieszkańcom „Kaliny” z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Kartki od dzieci sprawiły mieszkańcom ogromną radość.


13.12.2021r. Kartki świąteczne ze Spółdzielni Socjalnej „Perspektywa”
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia podopieczni ze Spółdzielni Socjalnej „Perspektywa” w Suwałkach przygotowali kartki świąteczne oraz upominki mieszkańcom DPS „Kalina”. Dziękujemy za tak miły gest.


24.11.2021r. Zabawa Andrzejkowa
Z roczną przerwą wróciliśmy do jednej z tradycji naszego Domu jaką jest zabawa Andrzejkowa. Mieszkańcy „Kaliny” bawili się razem z uczestnikami Domu Dziennego Pobytu „Kalinka”.


23.11.2021r. Miejskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego
Na Miejskich Obchodach Dnia Pracownika Socjalnego w kinie Cinema Lumiere spotkali się pracownicy suwalskich instytucji pomocowych: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach,


18.11.2021r. „Ocalić od zapomnienia pamięć o tych, którzy odeszli”
Pracownicy DPS „Kalina” wraz z grupą mieszkanek przedstawili program poetycko-muzyczny poświęcony zmarłym mieszkańcom Domu. Wspominano mieszkańców, którzy odeszli w 2020 roku. Wiele osób nie kryło wzruszenia.


17.11.2021r. Suwalski Ośrodek Kultury – 11 Listopada
Grupa mieszkańców DPS „Kalina” wraz z opiekunem uczestniczyła w imprezie kulturalnej zorganizowanej w Suwalskim Ośrodku Kultury z okazji 11 Listopada Narodowego Święta Niepodległości „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.


28.10.2021r. XVI Przegląd Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami w Sejnach
Grupa „Kalinka” wzięła udział w XVI Przeglądzie Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami organizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach.


27.10.2021r. Suwalski Ośrodek Kultury – „Orędownik miłości i pokoju”.
Mieszkańcy DPS „Kalina” wraz z opiekunem mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralno-muzyczno-taneczny pt. „Orędownik miłości i pokoju w hołdzie Papieżowi św. Janowi Pawłowi II”


21.10.2021r. Dzień Seniora, Dzień Papieża Jana Pawła IIj
Z okazji Dnia Seniora oraz Dnia Papieża Jana Pawła II instruktorki terapii zajęciowej zorganizowały spotkanie integracyjne mieszkańcom Domu oraz uczestnikom Domu Dziennego Pobytu.


14.09.2021r. Rejs statkiem z Augustowa do Studzienicznej
Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół DPS „Kalina” zorganizowaliśmy wycieczkę mieszkańcom Domu do Augustowa i Studzienicznej. Rejs statkiem sprawił mieszkańcom dużą radość. Wycieczkę zakończyła msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej.


05.07.2021r. Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
Zaprezentowaliśmy prace artystyczne mieszkańców Domu, stworzone w ramach zajęć terapeutycznych, w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Suwałkach. Ze względu na pandemię COVID-19 Przegląd odbył się poprzez media społecznościowe.


18.06.2021r. Papugarnia
Instruktorzy terapii zajęciowej wykorzystując poluzowania sanitarne zorganizowały wyjście dla pierwszej grupy mieszkańców Domu do nowo otwartej Papugarni na terenie miasta.


08.06.2021r. Grill w parku Domu
Mieszkańcy DPS „Kalina” oraz uczestnicy Dziennego Domu Pobytu „Kalinka” licznie przybyli do parku Domu na grilla, które zorganizowały instruktorki terapii zajęciowej.


01-06.06.2021r. V Przegląd Pieśni Religijnych „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”
W związku z pandemią COVID-19 i brakiem możliwości spotkania na żywo Środowiskowy Dom Samopomocy w Suwałkach zorganizował za pomocą mediów społecznościowych V Przegląd Pieśni Religijnych „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”. Nasz grupa teatralno-muzyczna „Kalinka” przy wsparciu instruktora terapii zajęciowej oraz muzykoterapeuty nagrała 3 piosenki w kaplicy naszego Domu: „Wśród tylu dróg”, „Barkę” oraz „Z dawna Polski tyś Królowo”.


15 – 22.05.2021r. Wystawa prac mieszkańców DPS „Kalina” w Konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach
Cieszymy się, że po raz kolejny wzięliśmy udział w Konopnicjańskich Ogrodach Sztuki z Janem Pawłem II pt. „Mój dar dla Jana Pawła II” . Na wystawie zaprezentowaliśmy prace mieszkańców „Kaliny” wykonywane w ramach zajęć w pracowniach terapii zajęciowej. Motywem przewodnim wystawy były ubiegłoroczne setne urodziny Jana Pawła II


30.04.2021r. Bezpieczny senior
W czytelni naszego Domu zorganizowaliśmy spotkanie na Skype przedstawicieli mieszkańców „Kaliny” z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Tematem przewodnim było bezpieczeństwa seniorów, jak mogą ustrzec się przed oszustami


15-16.02.2021r. Zabawa Walentynkowo – Ostatkowa
Bal walentynkowo – karnawałowy to już tradycja w naszym Domu. Ze względu na pandemię COVID-!9 nie było możliwe zorganizowanie jednej dużej imprezy dla wszystkich mieszkańców.

Projekt i wykonanie: Andrzej Głowacki; Opracowanie merytoryczne :Agnieszka Dziemian