Kronika rok 2019

20.12.2019r. Spotkanie opłatkowe
Pamiętamy o zmarłych mieszkańcach naszego Domu. Nie tylko odwiedzamy ich groby, ale również wspominamy ich w listopadzie, na spotkaniu poświęconym ich pamięci. Przypominamy jacy byli, co lubili.


W 219 roku dzięki pozyskanym środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyremontowano 35 łazienek w pokojach mieszkańców DPS „Kalina”. Dzięki temu dostosowano je do obowiązujących standardów. Tym samym stworzono osobom z niepełnosprawnością ruchową i o obniżonej sprawności fizycznej warunki...


29.11.2019r. Ocalić od zapomnienia pamięć o tych, którzy odeszli
Pamiętamy o zmarłych mieszkańcach naszego Domu. Nie tylko odwiedzamy ich groby, ale również wspominamy ich w listopadzie, na spotkaniu poświęconym ich pamięci. Przypominamy jacy byli, co lubili.


27.11.2019r. Zabawa Andrzejkowa
Andrzejki to już tradycja w naszym Domu. W tym roku frekwencja szczególnie dopisała i chętnych do tańca nie brakowało. Było gwarno i wesoło.


21.11.2019r. Miejskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego
Po raz pierwszy świętowaliśmy Dzień Pracownika Socjalnego wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz Placówką Opiekuńczo Wychowawczą w Suwałkach. Kilkaset osób zebrało się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.


20.11.2019r. XVIII Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej w Łomży
W tym roku grupa z DPS „Kalina” zaprezentowała montaż słowno-muzyczny z historią życia Papieża Jana Pawła II w tle. Cieszymy się, że po raz kolejny mieszkańcy „Kaliny” mogli zaprezentować swój talent poza granicami naszego miasta.


14.11.2019r. Występ przedszkolaków z okazji Dnia Seniora
Dzieci z Przedszkola „Happy kids” w Suwałkach z okazji Dnia Seniora odwiedziły mieszkańców „Kaliny”. Ich uroczy występ wokalno – taneczny wprowadził seniorów w radosny nastrój, wielu z nich nie kryło wzruszenia.


13.11.2019r. Hyde Park
Mieszkańcy DPS „Kalina” podczas V Suwalskiego Przeglądu Talentów Osób z Niepełnosprawnością HYDE PARK organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy Dom Dziennego Pobytu Stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo”


24.10.2019r. XV Przegląd Piosenki – WTZ Sejny
XV Jubileuszowy Przegląd Piosenki organizowany w Sejnach przez Warsztaty Terapii Zajęciowej zgromadził wielu fanów muzyki disco, bo właśnie ten rodzaj muzyki królował na Przeglądzie w tym roku.Suwałkach.


17.10.2019r. XVI Międzynarodowe Animacje Teatralne
Stowarzyszenie Przyjaciół DPS „Kalina” we współpracy z DPS „Kalina” i przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Suwałkach po raz szesnasty zorganizowało Międzynarodowe Animacje Teatralne. Po raz kolejny impreza odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury w Suwałkach.


10.09.2019r. Spotkanie Integracyjne „Na sportowo, na ludowo”
Reprezentacja mieszkańców DPS „Kalina” uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym pn. „Na sportowo, na ludowo” organizowanym przez DPS „Jawor” w Jałówce.


05-06.09.2019r. Spotkanie Integracyjne „Sposób na życie”
Reprezentacja mieszkańców DPS „Kalina” uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym pn. „Sposób na życie” organizowanym przez DPS „Zacisze” w Kowalach Oleckich. Spotkanie odbyło się w pięknym ośrodku w Gołdapi.


10.07.2019r. Występ wokalno – akordeonowy
Pani Olga z Gołdapi sprawiła przyjemność mieszkańcom „Kaliny” oraz uczestnikom DDP „Kalinka”. Grała na akordeonie i śpiewała piosenki z dawnych lat. Wiele osób nie kryło wzruszenia słysząc przeboje z lat młodości.


04.07.2019r. projekt w hotelu LOFT 1898
Mieszkańcy DPS „Kalina” oraz uczestnicy DDP „Kalinka” uczestniczyli w prelekcji „Stres oraz trudne emocje – jak sobie radzić” w sali konferencyjnej hotelu LOFT 1898 w Suwałkach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Utrzymanie dobrostanu bio-psycho-społecznego seniora”.


28.06.2019r. rejs statkiem z Augustowa do Studzienicznej
Mieszkańcy DPS „Kalina” oraz uczestnicy DDP „Kalinka” uczestniczyli w wycieczce do Augustowa i Studzienicznej. W programie wycieczki był m. in.: rejs statkiem „Sajno” z portu w Augustowie do Studzienicznej i zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej.


14.06.2019r. XVII Integracyjny Bieg Uliczny
Dzięki współpracy i finansowaniu przez Stowarzyszenie Przyjaciół DPS „Kalina” oraz ze środków pozyskanych z Urzędu Miasta Suwałki zorganizowaliśmy XVII Integracyjny Bieg Uliczny. W biegu uczestniczyło około 150 osób z domów pomocy społecznej...


07.06.2019r. Wizyta studyjna z Litwy
75-osobowa delegacja pracowników socjalnych z Kowna i okolic odwiedziła naszą placówkę. Była to dobra okazja do wymiany doświadczeń. Goście mieli wiele pytań odnośnie funkcjonowania Domu oraz form i metod pracy z mieszkańcami.


06.06.2019r. Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 11
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Suwałkach w ramach projektu „Przez innowacje do wiedzy” – Doradztwo Edukacyjno - Zawodowe zapoznali się z pracą terapeuty zajęciowego w DPS „Kalina”.


04.06.2019r. Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 10
W ramach projektu „Rękodzieło – nasza pasja” młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 10 odwiedziła nasz Dom i zapoznała się z pracą terapeuty zajęciowego. Młodzież była pod wrażeniem prac wykonywanych w DPS „Kalina” w ramach zajęć terapeutycznych.


03.06.2019r. Ukraińscy artyści w „Kalinie”
Po raz trzeci, z inicjatywy Olgi Barsukovej, odbył się w tut. DPS koncert profesjonalnych muzyków z Ukrainy. Artyści, na co dzień pracujący w Teatrze Dramatycznym w Łucku:31.05.2019r. XVII Spotkanie Rodzinne
XVII Spotkanie Rodzinne rozpoczęło się od mszy świętej w intencji mieszkańców i ich rodzin oraz pracowników DPS „Kalina”. Po nabożeństwie odbył się piknik rodzinny. W tym roku rodziny i przyjaciele mieszkańców Domu oraz emerytowane pracownice „Kaliny” licznie przybyli na piknik rodzinny.


29.05.2019r. IV Przegląd Pieśni Religijnych „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”
Grupa wokalno-muzyczna „Kalinka” zaśpiewała pieśni religijne w kościele pod wezwaniem błogosławionej Anieli Salawy w IV Przeglądzie Pieśni Religijnych organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Suwałkach.


28.05.2019r. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Suwałkach zorganizowało Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obchody wieńczył koncert na Placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,


28.05.2019r. Przegląd Artystyczny Talentów Osób Niepełnosprawnych w Kowalach Oleckich
Mieszkańcy DPS „Kalina” po raz kolejny reprezentowali nasz Dom w Przeglądzie Artystycznym organizowanym przez DPS „Zacisze” w Kowalach Oleckich. W tym roku temat przewodni spotkania brzmiał: „Matka – kobieta, która kocha za nic”.


23-24.05.2019r. Spartakiada Domów Pomocy Społecznej Regionu Polski Północno – Wschodniej
w Nowej Wsi Ełckiej

Grupa mieszkańców rezprezentowała nasz Dom w Spartakiadzie Domów Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej. W mieszkańcach ożył sportowy duch i dzielnie walczyli o jak najlepsze rezultaty.


26.04.2019r. Koncert kwartetu smyczkowego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej
Po raz drugi Suwalska Orkiestra Kameralna zawitała w naszym Domu w ramach projektu „Muzyka z bliska”. Tym razem gościliśmy kwartet smyczkowy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej


12.04.2019r. Droga Krzyżowa
W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową odbyła się w naszym Domu droga krzyżowa, która rozpoczęła się przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy i ukrzyżowania Jezusa w wykonaniu grupy teatralno-muzycznej „Kalinka”.


27.03.2019r. Jubileusz 100-lecia urodzin
Mieszkanka DPS „Kalina” Pani Zofia Urbańska urodzona 27.03.1919 roku skończyła 100 lat. Z tej okazji licznie przybyła nie tylko rodzina i sąsiedzi Jubilatki, ale także Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz z przedstawicielami z Urzędu Miasta ...


08.03.2019r. Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet grupa teatralno-muzyczna „Kalinka” przygotowała kabaret „Być kobietą” przeplatany piosenkami o kobietach i dla kobiet.


28.02.2019r. Podsumowanie roku terapeutycznego
Na spotkaniu integracyjnym podsumowaliśmy działalność terapeutyczno-kulturalno-artystyczną w 2018 roku. Zorganizowano wystawę na której zaprezentowano różnorodne prace artystyczne wykonywane przez mieszkańców „Kaliny” podczas codziennych zajęć terapeutycznych pod czujnym okiem instruktorów terapii zajęciowej.


26.02.2019r. Zespół wokalny „Znaroku”
Zespół wokalny „Znaroku” z Przerośli przy akompaniamencie akordeonu zaprezentował stare piosenki ludowe. Całość przeplatana była wierszami/przypowiastkami gwarą przeroską.


14.02.2019r. Walentynki
Z okazji Walentynek grupa teatralna „Kalinka” przedstawiła spektakl o miłości, który był wspaniałym wstępem do zabawy walentynkowej. Na zakończenie wybrano króla i królową balu.


08.02.2019r. Występ kapeli ludowej „Przeroślaki”
Kapela ludowa „Przeroślaki” pod dyrekcją Jarosława Renkiewicza po wielu latach ponownie odwiedziła nasz Dom i zagrała oraz zaśpiewała piosenki ludowe...


23.01.2019r. „Nasze emocje, nasza praca, nasze życie”
wernisaż prac osób z niepełnosprawnościami w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie


16-18.01.2019r. Kalinowe kolędowanie
Wspólne kolędowanie stało się tradycją w naszym Domu. Mieszkańcy kolędowali od pokoju do pokoju odwiedzając współmieszkańców. Śpiewali kolędy i pastorałki.


16.01.2019r. Kartka dla Pani Babci i Pana Dziadka
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 z klasy IVa w ramach akcji „Kartka da Pani Babci i Pana Dziadka” przygotowały podopiecznym DPS „Kalina” oraz Domu Dziennego Pobytu „Kalinka” laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Projekt i wykonanie: Andrzej Głowacki; Opracowanie merytoryczne :Agnieszka Dziemian