Kronika Rok 2017


20.12.2017r. Spotkanie opłatkowe
Spotkanie rozpoczęły jasełka w wykonaniu mieszkańców naszego Domu oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Płocicznie Tartak. Nie mogło zabraknąć kolęd i wspólnego śpiewania.


30.11.2017r. Andrzejki
Zabawa Andrzejkowa to już tradycja w naszym Domu. W tym roku mieliśmy specjalnych gości: Cyganki, które nie tylko przykuwały uwagę swoimi kolorowymi strojami, ale również zabawiały zebranych na zabawie.


21.11.2017r. Dzień Pracownika Socjalnego
Uroczyste obchody Dnia Pracownika Socjalnego to już tradycja w naszym Domu. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz: Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałk, Ewa Beata Sidorek Zastępca Prezydenta i Honorata Rudnik Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.


16.11.2017r. Ocalić od zapomnienia – pamięć o tych, którzy odeszli…
Po raz kolejny odbyło się spotkanie poświęcone pamięci zmarłych mieszkańców naszego Domu. Dzięki zaprezentowanym wierszom, utworom muzycznym, oprawie tworzącej nastrój mogliśmy zastanowić się nad sensem życia,


19.10.2017r. XIV Międzynarodowe Animacje Teatralne
W Suwalskim Ośrodku Kultury po raz kolejny odbyły się Międzynarodowe Animacje Teatralne, dzięki projektowi opracowanemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół DPS „Kalina” w Suwałkach, przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Suwałkach.


02.10.2017r. Mieszkanki z „Kaliny” w Przedszkolu „Zielony Zakątek” w Suwałkach
Po raz drugi seniorki z naszego Domu w ramach obchodów Dnia Seniora spędziły miło czas z dziećmi w Przedszkolu „Zielony Zakątek” w Suwałkach.


28.09.2017r. Pielgrzymka do Studzienicznej
Grupa 20 mieszkańców wraz z opiekunami i księdzem kapelanem uczestniczyła w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej,


28.07.2017r. Powołanie nowego dyrektora DPS „Kalina”

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspólnie z zastępcą Ewą Sidorek wręczyli Barbarze Burba akt powołania na stanowisko dyrektora „Kaliny”.


27.07.2017r. Pożegnanie Krystyny Jaśkiewicz wieloletniego dyrektora „Kaliny”
Krystyna Jaśkiewicz przez osiemnaście lat kierowała Domem Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach. W tym okresie Dom zmienił się nie do poznania i stał się placówką na europejskim poziomie, zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Zobacz reportaż w TVS
Dom pobytu dziennego


06.07.2017r. Spotkanie mieszkańców DPS „Kalina” z radcą prawnym
Radca prawny pani Małgorzata Zegarowicz - Sobuń zaprezentowała nieodpłatnie mieszkańcom naszego Domu prelekcję na tematy prawne. Najbardziej interesującym obszarem wiedzy okazało się prawo spadkowe.


20.06.2017r. XV Integracyjny Bieg Uliczny
Już po raz piętnasty w DPS „Kalina” odbył się Integracyjny Bieg Uliczny – przy współpracy i finansowaniu przez Stowarzyszenie Przyjaciół DPS „Kalina”. Startowało ok. 200 biegaczy: mieszkańców domów pomocy społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy z terenu Polski północno-wschodniej i Litwy oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach.


26.05.2017r. XVI Spotkanie Rodzinne

Spotkanie Rodzinne to już tradycja w naszym Domu. Rodziny licznie przybyły do swoich najbliższych. W tym roku oprócz mieszkańców, ich rodziny i przyjaciół po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli również byli pracownicy Domu.


23.05.2017r. Występ Suwalskiego Klubu Seniora „Canto”

Seniorzy z Suwalskiego Klubu Seniora „Canto” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem pana Tomasza Kierejszy zaprezentowali mieszkańcom naszego Domu pieśni patriotyczne.


20.04.2017r. Otwarcie Domu Dziennego Pobytu „Kalinka”

Cieszymy się, że otwarcie Domu Dziennego Pobytu „Kalinka” stało się faktem. Na potrzeby DDP zostały zaadaptowane pomieszczenia DPS „Kalina” o łącznej powierzchni ponad 90 m2. Dom Dziennego Pobytu powstał z myślą o osobach z naszego miasta, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają opieki i pomocy.


08.03.2017r. Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet panowie przygotowali paniom z „Kaliny” nie tylko piękne kwiaty i życzenia, ale również krótki występ słowno-muzyczny.


23.02.2017r. Bal Karnawałowy
Tłusty czwartek to nie tylko słodkie pączki, ale również bal karnawałowy w naszym Domu.


14.02.2017r. Walentynki
Walentynki to już tradycja w naszym Domu. W tym roku przedstawienie naszej grupy teatralno-muzycznej poprzedził występ taneczny dzieci z suwalskiego przedszkola „Zielony Zakątek”.


Informujemy, że w Domu Pomocy Społecznej „Kalina" w Suwałkach trwają prace nad uruchomieniem usług opiekuńczych dla mieszkańców Suwałk w postaci domu dziennego pobytu.
Planowany termin uruchomienia - marzec/kwiecień 2017 roku.

Kronika Rok 2016


22.12.2016r. Spotkanie opłatkowe
W tym roku spotkanie opłatkowe odbyło się w kaplicy naszego Domu. Życzenia i łamanie się opłatkiem poprzedziły jasełka w wykonaniu mieszkańców naszego Domu oraz wspólne śpiewanie kolęd. Padło wiele ciepłych słów z ust pani Dyrektor Domu.


14.12.2016r. Spotkanie z Dzielnicowym Wydziału Prewencji Suwalskiej Policji
Aspirant sztabowy Grzegorz Grajewski-Gągła spotkał się z mieszkańcami naszego Domu odnośnie zagrożeń i uciążliwości z jakimi stykamy się w codziennym życiu.Apel pracowników DPS “Kalina”

Pragniemy zaapelować
o nierozpowszechnianie za pomocą środków masowego przekazu niesprawdzonych informacji o wydźwięku negatywnym, gdzie pracownicy pomocy społecznej przedstawiani są jako winowajcy niepowodzeń ludzkich lub są obwiniani o dopuszczanie się rażących zaniedbań, czy nawet aktów przemocy.


24.11.2016r. Andrzejki
Na zabawę Andrzejkową mieszkańcy czekali cały rok. Było gwarno i wesoło. Jak co roku były wróżby oraz wybierano króla i królową balu.


21.11.2016r. Dzień Pracownika Socjalnego
Dzień Pracownika Socjalnego od lat jest uroczyście obchodzony w naszym Domu. Uroczystości uświetnili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz. Padło wiele ciepłych słów w kierunku pracowników Domu


16.11.2016r. „Ocalić od zapomnienia” – pamięć o tych, którzy odeszli…
Spotkanie poświęcone pamięci zmarłych mieszkańców to już tradycja w naszym Domu. Wspominaliśmy nie tylko wieloletnich mieszkańców, ale również i tych, którzy w „Kalinie” przebywali przez kilka miesięcy.


20.10.2016r. XIII Międzynarodowe Animacje Teatralne
XIII Międzynarodowe Animacje Teatralne odbyły się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Impreza mogła zaistnieć dzięki projektowi opracowanemu i zrealizowanemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół DPS „Kalina” w Suwałkach. Animacje cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.


03.10.2016r. występ z Ukrainy
Po raz trzeci gościliśmy artystów ze Lwowa. Absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie zaprezentowała repertuar Anny German. Nie zabrakło również utworów m. in. Roberta Schumanna i Edvarda Griega.


01.10.2016r. występ dzieci z Wilna
Dzieci z Wilna przedstawiły mieszkańcom naszego Domu program muzyczno-taneczny ukazujący kulturę i zwyczaje litewskie.


31.08.2016r. pielgrzymka do Sokółki i do Różanegostoku
Grupa mieszkańców i ich opiekunów razem z księdzem kapelanem z naszego Domu uczestniczyła w pielgrzymce do Kościoła Św. Antoniego w Sokółce, gdzie znajduje się konsekrowana hostia oraz do Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.


06.08.2016r. uroczyste obchody Jarmarku Kamedulskiego
Ulicami Suwałk przeszła wielobarwna parada z udziałem seniorów. Nie zabrakło też delegacji z naszego Domu. Mieszkańcy prezentowali się pięknie w wielobarwnych kapeluszach.


13.06.2016r. XIV Integracyjny Bieg Uliczny
XIV Integracyjne Biegi Uliczne zorganizowano dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół DPS „Kalina”. W biegu uczestniczyło ok. 300 osób, w tym 200 biegaczy: mieszkańców domów pomocy społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy z terenu Polski północno-wschodniej i Litwy oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Suwałkach.


03.06.2016r. XV Spotkanie Rodzinne
Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła Jubileuszowym XV Spotkaniom Rodzinnym. Nie tylko pogoda dopisała, ale również rodziny, które licznie przybyły do swoich bliskich.


30.05.2016r. występ młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii we Wrocławiu
Dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii we Wrocławiu przedstawiły mieszkańcom naszego Domu spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”.


27.05.2016r. Wizyta studyjna delegacji litewskiej w DPS „Kalina”
25 osobowa delegacja z Domu Pomocy Społecznej w Zarasai na Litwie uczestniczyła w wizycie studyjnej w naszym Domu.


18.02.2016r. Walentynki
Spotkanie walentynkowe było dobrą okazję do zatrzymania się na chwilę i przypomnienia sobie piosenek o miłości sprzed lat.


04.02.2016r. Podsumowanie roku terapeutycznego
Wzorem lat ubiegłych w lutym podsumowaliśmy ubiegły rok, pod kątem wydarzeń i działań terapeutycznych w DPS „Kalina”. W 2015 roku mieszkańcy Domu uczestniczyli w wielu wydarzeniach kulturalnych i sportowych na terenie „Kaliny”


04.02.2016r. zabawa karnawałowa
Zwieńczeniem podsumowania roku terapeutycznego była zabawa karnawałowa.


18.01.2016r. Pożegnanie z „Kaliną”
Wiele osób odwiedzających nasz Dom, w tym z zagranicy, podkreśla, że zmienił się nie do poznania i reprezentuje poziom europejski. Osobą, która przyczyniła się w dużym stopniu do rozwoju „Kaliny” jest Tadeusz Zamaro wieloletni pracownik Domu,


Kronika lata 2010-2015


Kronika lata 2003-2009


Projekt i wykonanie: Andrzej Głowacki; Opracowanie merytoryczne :Agnieszka Dziemian